O cestě


Camino se opět rozhodlo oprášit svá kolečka, tentokrát s cílem dobýt Černobyl. Po úspěšné výpravě na invalidním vozíku do Santiaga de Compostela se Honza Dušek rozhodl se svým týmem vydat na jedno z nejrozporuplnějších míst světa, aby podnikl cestu do hlubin své suše a poskytl svědectví o nemoci, kterou bere už jako svoji družku.
     

Není řeč o ničem jiném než o expedici do Černobylu. Tentokrát to nebude pěší a kolečkové putování. Honzův zdravotní stav už nedovoluje dlouhodobější náročnou cestu. Ale přesto se pokusí splnit si svůj další sen a navštíví místo, o kterém, věříme, slyšel každý člověk na této planetě. Celá expedice je naplánovaná na přelom června a července 2021 (pokud to aktuální situace dovolí a pokud ne, bude přesunuta na podzim). Pojedeme autem na trase Česká republika – Černobyl – Kyjev – Hoverla – Česká republika. Z celé cesty vznikne dokument s názvem Černobyl na kolečkách, který bude volným pokračováním Camina na kolečkách. Bude nejen dokumentem Honzovy cesty, ale i snímkem o roztroušené skleróze a životních omezeních, která s sebou nemoc přináší.

Černobylská havárie se udála 26. dubna 1986 a v posledních letech toto místo láká více a více dobrodruhů, cestovatelů a dalších. V Černobylu plánujme strávit tři radiací nabité dny a vidět co nejvíce bude možné. Ke spolupráci jsme oslovili agenturu  CHERNOBYLWEL.COM a průvodkyní po celé zóně nám bude Kateřina Vršanská alias Pripjať Fox. Díky jejím několikaletým zkušenostem víme, že nám nic důležitého a zajímavého v Černobylu neuteče. Honza se bohužel kvůli invalidnímu vozíku do některých míst nedostane, ale už nyní mu slibujeme, že vše natočíme a nafotíme, aby měl z celé expedice co nejintenzivnější zážitek. A co nás konkrétně čeká:
  • Nocování přímo v zóně v hotelu Černobyl,
  • západ nebo východ slunce v Pripjati,
  • celý den strávený mezi opuštěnými stroji a budovami,
  • večerní rozhovory u piva s jedním z likvidátorů havárie,
  • setkání s černobylskou bábuškou a možná i společný oběd,
  • návštěva zapomenutého kláštera,
  • a mnoho dalšího.

Rozárka, jak jí Honza důvěrně říká neboli roztroušená skleróza, je chronické autoimunitní onemocnění, při kterém lidský imunitní systém napadá centrální nervovou soustavu. Honza, který je kvůli této nemoci upoután na invalidní vozík, se ale svým konáním rozhodl ukázat ostatním, že ani na vozíku život nekončí. Na pozadí postapo kulis Černobylu se v dokumentu režisérka Eva Toulová pokusí dostat hlouběji do Honzova nitra a poodhalit tak, jaké to je žít s roztroušenou sklerózou, být upoután na invalidním vozíku a ztrácet soběstačnost.

Když už se pojede tak daleko, tak krom Černobylu je v plánu zastavit se v Kyjevě, které je kulturním a hospodářským centrem na Ukrajině. Pokud to podmínky a okolnosti dovolí, zavítáme také do karpatské oblasti a pokusíme se s Honzou zdolat nejvyšší horu Ukrajiny – Hoverlu.



CAMINO NA KOLEČKÁCH (2017)


Honza na svém vozíku 10. května vyrazí na měsíční pouť společně se svým synem, devítiletým Jendou a se známým českým poutníkem Petrem Hirschem do Santiaga de Compostely.
Jako počátek své cesty vybral španělské město Logroňo, kterým prochází svatojakubská cesta a které je od Santiaga vzdálené přes 600 km. Při průměrné denní porci 25 km, vychází příchod do Santiaga de Compostela, které se nachází v severozápadním Španělsku, v oblasti Galicia, za 24 dnů od začátku putování. Pokud zůstane nějaký čas, pokusí se Honza dostat i na samý konec světa, známý jako Fisterra, který leží 90 km západně od Santiaga.
Rád by své měsíční putování, které ho dovede do jednoho z nejvýznamnějších křesťanských poutních míst, pomoci přátel co nejlépe zdokumentoval. Díky moderním komunikačním prostředkům, budou o cestě informovat on-line na sociálních sítích. Též bude nabídnuta spolupráce médiím.

O Santiagu de Compostela

Do Santiaga de Compostela se putuje již od 9. století k hrobu apoštola Jakuba staršího. Neexistují žádné přesné statistiky, ale dle odhadů pouť od svých prvopočátků vykonalo milióny poutníků a nebyli to vždy věřící lidé. Zejména v posledních 40 letech, kdy pěší putování zažívá svoji renesanci, se na cestě potkává celá škála lidí z různých koutů světa, které spojuje cesta samotná. Cestu do Compostely díky své knize Poutník - Mágův deník zpopularizoval brazilský spisovatel Paolo Coelho, který svoji pouť vykonal před 30 lety. Honzovým vzorem je geniální britský kosmolog Stephen Hawkig, jenž je autorem citátu: „Byť je život sebesložitější, vždy existuje něco, co můžeme dělat a dosáhnout v tom úspěch. Dokud existuje život, existuje naděje."

Co je cílem celého putování?

Cílem je dojít do Santiaga s prosbou o uzdravení či zpomalení průběhu nemoci. Cílem je ukázat, že na kolečkách život nekončí a byť v těžké životní situaci je možné si plnit své sny a cíle. Rádi bychom prostřednictvím tohoto projektu informovali a rozšiřovali povědomí o roztroušené skleróze mezi širší povědomí veřejnosti. Z putování a možná nejen z něj, vznikne dokument Camino na kolečkách, který má ukázat strasti a slasti takové cesty. Kde je vůle, je i cesta. V neposlední řadě chceme upozornit na činnost Domova sv. Josefa v Žirči, který jako jediné zařízení podobného druhu pomáhá lidem s RS žít důstojný život. A na další organizace, které se věnují osvětě v této problematice.